Wycieczka na koniec świata – UNICAT MAN LE 14.220 4×4
Wielu z nas od samego dzieciństwa marzy o tym aby podróżować po świecie. Chęć poznawania nieznanego kontynentu, innej kultury, wyszukanych kulinarnych smakołyków, pozwala oderwać się człowiekowi od życia codziennego. Nie każdy niestety ma możliwość realizacji swoich marzeń. Na całe szczęście są ludzie, którzy ułatwiają innym osiąganie ich. Jedną z firm przybliżających marzenia podróżnicze jest firma Unicat.
Od wielu lat zajmuje się ona konstruowaniem specjalnych zabudów na pojazdy ciężarowe, które mają służyć globtroterom jako drugi dom. Nowa seria, Terra Cross, opracowana przy współpracy podróżnika Klausa Darr’a, cechuje się nowym spojrzeniem na warunki podróżowania.
Pojazdy tej serii cechują się przestronnością oraz lekkością konstrukcji. Wiele elementów zarówno podwozia jak i nadwozia zaprojektowano tak aby w najmniejszym szczególe mogły ułatwić podróżowanie. Pod zabudowę akurat tego modelu nadwozia mieszkalnego wybrano sprawdzone podwozie MAN LE14.220 4×4 o podwójnej, pięciomiejscowej kabinie. Rozstaw osi to 4825 mm (15´10´´ cali). Zastosowany w tym egzemplarzu silnik w wersji tropikalnej, osiąga moc 162 kW (220 KM), który bez problemu spełnia normy spalania Euro 3. Moc z silnika poprzez dziewięciobiegową skrzynię trafia do skrzyni redukcyjno-rozdzielczej, skąd stale przekazywana jest do mostu tylnego. Przedni natomiast może zostać dołączony w przypadku ciężkich warunków drogowych. Oba zaopatrzone są w 100% blokady mechanizmów różnicowych. Zawieszenie zapewnia maksymalną trwałość w ciężkich warunkach terenowych, gdyż opiera się na parabolicznych sprężynach piórowych, amortyzatorach hydraulicznych i stabilizatorach. Za bezpośredni kontakt z podłożem odpowiedzialne są bezdętkowe opony Michalin XZL o rozmiarze 365/80R20. Odpowiednią autonomię zapewnia zbiornik o pojemności 280l, z którego paliwo przez specjalny filtr z separatorem wody trafia do silnika.
Nadwozie mieszkalne mocowane jest do ramy pojazdu na specjalnej dodatkowej ramie o trzech elastycznych punktach mocowania. Pozwala to na swobodne pracowanie podwozia w stosunku do nadwozia i mostów napędowych. Dodatkowa rama zabezpiecza fiberglasowy „domek” przed zbytnimi naprężeniami. Ściany o grubości 60 mm, wypełnione poliuretanową pianą zapewniają odpowiedni mikroklimat wnętrza niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
Wymiary przestrzeni mieszkalnej to długość 5580mm, szerokość 2360mm i wysokość 1950mm. W kabinie znajdują się dwie dwuosobowe ławy do siedzenia przy składanym stole obiadowym. One same mogą stworzyć jednocześnie łóżka. Główne miejsce noclegowe znajduje się w tylnej części na podwyższeniu. Materac jest sprężynowy, wygodny i co najważniejsze oddychający. Jego wymiary to 140 na 200cm. Wspomniane wyżej ławy tworzą równie wygodne łóżka o wymiarach 75x190cm. Łazienka jest kompleksowym pomieszczeniem, łączącym w sobie funkcje natrysku i toalety. Jest w pełni korozyjno odporna i szczelna. Kuchnia posiada na wyposażeniu zlewozmywak ze stali nierdzewnej, kran obsługujący zimny i ciepły strumień wody, kuchenkę gazową zasilaną z dwóch 11 litrowych butli oraz 85 litrową lodówkę. Pojemniki na przechowywanie różnych rzeczy znajdują się w każdym miejscu – nie ma takiego miejsca, które nie było by zagospodarowane przez jakąś półkę czy szufladę.
Przy wejściu, wewnątrz pojazdu znajduje się tablica kontrolna, na której można znaleźć informacje na temat wszelakich płynów i stanu instalacji elektrycznej czy urządzeń. Główne wyłączniki prądu i bezpieczniki. Prąd dostarczany jest przez akumulatory typu AGM. Alternator ładuje prądem 28V i 30A. Akumulatory maja pojemność 210Ah i są 24 Voltowe. Oświetlenie znajduje się we wszystkich miejscach kabiny mieszkalnej (Xelogeny) i samochodowej. Zapas wody pitnej to 540 litrów w zbiornikach zapobiegających zamarzaniu, 54 litry gorącej wody. Wszelakie odpływy wody są tak zbudowane by nie ulegały wpływom ujemnej temperatury i są w stanie pomieścić 120 litrów.. Muszla klozetowa jest porcelanowa, a zasobnik na nieczystości mieści 50 litrów. W kabinie mieszkalnej znajduje się ogrzewanie z centralnego układu o mocy 5kW. Wysoko wydajne kaloryfery znajdziemy w jadalni i toalecie.
Całkowita masa pojazdu gotowego do wyprawy to prawie 11 ton i łącznie prawie 9 metrów długości oraz ponad 3 metry wysokości. Cena takiego pojazdu bez podatku VAT to 190 tyś. Euro.
Oczywiście dostępna jest długa lista wyposażenia dodatkowego, która obejmuje zarówno elementy techniczne samego pojazdu, jak i elementy usprawniające wielodniowe podróże. Mogą to być np. panele słoneczne, dodatkowe gniazda na 220V, systemy do filtrowania wody itd.
W rozmowach z przedstawicielem Unicata dowiedziałem się, że przy odpowiednim przygotowaniu się do podróży, samochód jest w stanie sprostać miesięcznej wyprawie w nieznane, nie narażając nas na niedostatki bytowo-socjalne. Tak zabudowany pojazd wykazuje się wysoką mobilnością terenową, odpowiednią autonomią oraz komfortem niejednokrotnie przekraczającym ten hotelowy.
Tekst i zdjęcia: Kamil Jabłoński