SPODNIE
Poradnik odzieżowy
W zależności od tego, czy wybierasz się na Saharę, czy podbój zimowej Syberii, bardzo ważnym elementem Twojej wyprawy będzie dobór odpowiedniego ubioru. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie przedstawiane produkty występują w wersjach damskich i męskich.
Drogie Panie jeśli czytacie ten artykuł to pamiętajcie, żebyście przy zakupach, wybierały produkty z linii dedykowanych dla Pań. Nie tylko są one ładniejsze (bardziej kolorowe), ale są dostosowane do waszej anatomicznej budowy czyli profilowane na biust czy talię. Warto też pamiętać, że rozmiary damskie są inne niż męskie. Bądźcie kobiece nawet w sportowych strojach.
„Ubiorem” nie jest tylko kurtka, spodnie czy polar. To także wygodne buty, skarpetki, kapelusz czy stuptuty. Większość z tych elementów w normalnym codziennym życiu jest bez znaczenia jednak w ekstremalnych warunkach może zadecydować nawet o życiu
Aby lepiej to zrozumieć przedstawię każdy z tych elementów, opiszę na co zwracać uwagę i co wybrać zależnie od tego w jakiej porze roku wybieramy się w świata. Tekst: Wojciech “GaPa” Gapiński, Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron producentów: thenorthface.com, wolfgang.pl, buff.com, berghaus.com, meind.com, fjallraven.se, polartec.com, coolmax-thermolite.com, goretex.com.
SPODNIE
Kolejny element, który chyba jest niedoceniany przez większość. Spodnie to przecież kawałek materiału noszony na naszych 4 literach. Na co dzień biegamy w dżinsach albo innych szmacianych spodniach, generalnie z bawełny. Jednak na wyjeździe będą mało praktyczne. Dżinsy są sztywne, długo schną po praniu i nie są wielofunkcyjne. Wielofunkcyjne to takie, gdzie jedne spodnie mogą być spodniami długimi, lub po odpięciu nogawek krótkimi w przypadku spodni letnich. Zimowe powinny być śniego- i wiatroodporne, co do ogrzewania to zależnie od preferencji. Osobiście wolę spodnie membranowe, a ogrzewanie dozować sobie stosowaną bielizną lub spodniami polarowymi.
Lato:
Spodnie letnie powinny być z materiału przewiewnego i szybko schnącego. Przy wyborze długich spodni warto zdecydować się na wersje 2w1 czyli takie z odpinanymi nogawkami. Dzięki temu w ciągu dnia można łatwo dostosować swój strój do temperatury lub wymogów kulturowych kiedy zwiedzamy zabytki.
Zima:
Spodnie zimowe jak wspomniałem powinny być śniego i wiatro odporne, czyli powinny mieć jakąś membranę, która zapewni wodooporność i wiatroszczelność. Co do wyboru spodni ocieplanych, czy nie decyzję należy podjąć samemu. Ja używam od lat tylko membranowych, ponieważ są bardziej uniwersalne. W związku z tym, że w góry jeżdżę w różne pory roku mam jedne takie spodnie. W przypadku spodni ocieplanych (np. spodni narciarskich) ich używanie przypada tylko na zimę.
Przy spodniach warto wspomnieć o bieliźnie, która często ma funkcję grzejącą. W zależności od temperatury dobieramy odpowiednie kalesony lub legginsy (jak kto woli). Na super mrozy gruba bielizna syntetyczna lub z wełny, tak samo jak przy skarpetach najlepiej gdy z Meryno Wool.
Dla „profesjonalistów” proponuję zastosować jeszcze slipy z materiałów termoaktywnych. Będzie to tworzyć całość, a dlaczego warto się zainteresować taką bielizną możecie przeczytałeś już przy koszulkach termoaktywnych.