Retro: Wyprawy Citroena lata ’20-’30
Lata dwudzieste XX wieku, czas wielkich zmian w Europie i na Świecie. Czas odkryć i nowych wyzwań. To wtedy poraz pierwszy podjęto próbę zdobycia Mount Everest (Mallory) a Charles Lindbergh samotnie przeleciał nad Atlantykiem.
Citroen Half-Tracks. Mniej więcej takie zdobywały Afrykę i Azję.
W 1924 roku Andre Citroen organizuje wyprawę z północy na południe Afryki. W czasach gdy kontynent ten był praktycznie nieznany, gdy piaski Sahary przemierzały karawany wielbłądów, Citroen postanowił udowodnić, że jego samochód może zmierzyć się z każdym wyzwaniem. I tak, w 1924 wyrusza Croisiere Noire (Czarna Wyprawa), której celem jest przejechanie 12 tyś km Afrykańskich bezdroży. Po miesiącach zmagań z pustynią, dżungla oraz miejscowymi plemionami (które nie zawsze witały podróżników z otwartymi ramionami) ekspedycja dociera do Madagaskaru.
W 6 lat później, Andre Citroen poraz kolejny postanawia udowodnić światu, że nie istnieje wyzwanie zbyt wielkie aby go nie podjąć. W 1931 z Bagdadu rusza Croisiere Jaune (Żółta Wyprawa), której celem jest odległy o 15 tyś km Pekin. Na drodze śmiałków znjduje się – już wtedy niebezpieczny – Afganistan, najwyższe góry świata Himalaje oraz pustnia Gobi. Mimo olbrzymich wyżeczeń ekpedycja ta także dociera do celu.