Pojechane Podróże. Szalone wyprawy Trzech Żywiołów
POJECHANE! Księga Żywiołowych Podróży, Pod red. Marka Tomalika
“To przede wszystkim dobre czytadło, nie tylko dla ludzi z podróżniczych czy eksploratorskich środowisk.”
17 podróżników – to autorzy i bohaterowie książki, których relacje ubarwiają życie i dają impuls do realizacji własnych marzeń.
Bezkompromisowi.
Prawdziwi z krwi i kości.
Różni ich wiek, wykonywany zawód, kierunek
i sposób podróżowania, ale łączy jedno
Pasja odkrywania świata.
Zebrane w książce historie dotyczą w większości tras pokonanych przez gości Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Marek Tomalik – duch opiekuńczy i pomysłodawca zaprosił do projektu autorów najciekawszych wypraw ostatnich lat.
Intrygujące, zwariowane podróże po całym świecie od Arktyki po Kongo, od Kolumbii po Nową Gwineę.
Rozklekotaną ciężarówką przez Pakistan, Traktorem dookoła świata, Motorem przez Szlak Jedwabny i wiele innych przygód!
Festiwal Podróżników Trzy Żywioły niesie ze sobą emocje, które jednak po zakończeniu kolejnej edycji ustają. Pomysł tej książki to próba zatrzymania w czasie i wskrzeszania prawdziwych, niesamowitych historii.
AUTORZY POJECHANYCH OPOWIEŚCI
1. Anna Czerwińska – wspina się od ponad 30 lat, kiedyś w zespołach kobiecych – m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską, bardziej współcześnie woli w górach towarzystwo panów. Zawsze szczera i bezpośrednia, zawsze ze zdrowym poczuciem humoru, nigdy nie kryła swojego wieku i ma subtelny dystans do swojej osoby. Uśmiecha się mówiąc, że jest najstarszą kobietą, która stanęła na Evereście.
2. Marcin Obałek – tramp, pilot wycieczek, członek zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii. Pomysłodawca Traktoriady – Wyprawy Ursusem do Ameryki Pd. – nominowanej w 2008 roku do prestiżowej nagrody National Geographic – Travellery. Organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej – realizowanych od 2004 roku wypraw archeologicznych w tropikalne ostępy Boliwii. W międzyczasie fotograf i sternik dłubanki na Rio Beni.
3. Mikołaj Golachowski – biolog i podróżnik. Koncentruje się na polarnych krańcach Ziemi, dwukrotnie zimował na Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, a jako przewodnik turystyczny regularnie odwiedza Antarktykę Zachodnią i subantarktyczne wyspy. Ostatnio zaczął poznawać również Arktykę, dwa razy dotarł na Biegun Północny. Gdy chwilowo przebywa w Polsce, mieszka w Warszawie. Mikołaj dwukrotnie gościł ze swoimi prezentacjami na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w roku 2011 w Krakowie Z wizytą w raju (Antarktyda) i w Srebrnej Górze Śnieżne duchy (Arktyka).
4. Ryszard Czajkowski – fizyk z wykształcenia, z zamiłowania podróżnik, autor programu telewizyjnego Przez lądy i morza. W czasie swoich podróży na wszystkie kontynenty wykonał kilkadziesiąt filmów o charakterze podróżniczo – geograficznym i ponad dwieście programów telewizyjnych. Wynikiem jego podróży są reportaże w periodykach i ponad dwadzieścia indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych nie tylko w Polsce.
5. Arek Ziemba – z wykształcenia germanista. Pasjonat również innych języków, których używa do mówienia i słuchania… Czuje się jak w domu w Ameryce Łacińskiej, na Madagaskarze, w Arabowie… jako wypraw pilot i nie pilot. Laureat nagrody publiczności Czwarty Żywioł na 8. Festiwalu Podróżników w Srebrnej Górze.
6. KATARZYNA I ANDRZEJ MAZURKIEWICZOWIE – podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.
7. Tomasz Grzywaczewski – podróżnik, dziennikarz i filmowiec, prawnik z wykształcenia. Pomysłodawca i organizator wyprawy Long Walk Plus Expedition z Jakucka na Syberii do Kalkuty w Indiach, śladami polskiego bohatera Witolda Glińskiego. Współautor filmu Długi marsz 70 lat później, książki Długi marsz do wolności oraz wystawy fotograficznej Długi marsz. Rzecznik prasowy Explorers Festival, jednego z największych na świecie festiwali gór, przygody i sportów ekstremalnych. Współpracownik działów podróżniczych we Wprost oraz Dzienniku. Gazecie Prawnej.
8. Jarosław Kuźniar – znany i ceniony dziennikarz telewizyjny i radiowy, związany obecnie z TVN24. Pracował w Polskim Radiu Wrocław, w Programie III Polskiego Radia, w Radiu ZET. Od 2007 pracuje w TVN24, gdzie jest gospodarzem pasma Poranek TVN24 i prowadzi program Rozmowa bardzo polityczna. W 2011 został prowadzącym I edycji muzycznego programu X-Factor. Jarek gościł na Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły na Głodówce, (22-25.06.2011, Tatry).
9. Piotr Ganczarski – z wykształcenia inżynier Mechaniki i Budowy Maszyn. Z zamiłowania pasjonat motocykli, a z zawodu dziennikarz motoryzacyjny i redaktor pisma motocyklowego. Będąc smarkaczem tonami pochłaniał katalogi motocyklowe. Podobno pamięta wszystkie zawarte w nich dane do dziś. Miłośnik przyrody i góral beskidzki z pochodzenia. Od jakiegoś czasu również zapalony podróżnik i fotograf. Lubi biegać, łazić po górach, grać w squasha, jeździć na snowboardzie, rowerze i rolkach. Na co dzień stara się mniej bujać w chmurach, choć jak sam twierdzi, ciężko jest przestać, gdy tyle marzeń pałęta się po głowie.
10. Dominik Bac – podróżnik, żeglarz i fotograf. Kapitan Jachtowy. Od 8 lat regularnie podróżuje lądem i pod żaglami. Organizował i uczestniczył w wyprawach żeglarskich dookoła Ameryki Północnej i Ameryki Południowej – QNT Northwest Passage i Cape Horn Antarctica wyróżnionych najbardziej prestiżowymi nagrodami. Na co dzień koordynuje prace Stowarzyszenia Grupa Outdoor – organizatora rejsów żeglarskich i wypraw do Ameryki Południowej.
11. Marek Tomalik – podróżnik, dziennikarz prasowy i radiowy, z wykształcenia geolog. Duch opiekuńczy tej książki. Pasjonat i znawca Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku. Współtwórca i współprowadzący kolejnych edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Organizator imprez artystycznych w Schronisku Głodówka w Tatrach. Menadżer zespołów rockowych. Pisze o podróżach i muzyce. Publikuje m.in. w National Geographic i Jazz Forum. Autor książek o podróżach. Przez 15 lat prowadził w Radiu Kraków program podróżników Globtroter, przez kilka miał stałą rubrykę w Przekroju – Nastaw uszu. Zasiada w jury Travelerów – prestiżowych nagród przyznawanych przez National Geographic. Laureat Kolosów. Jego ostania książka Australia, gdzie kwiaty rodzą się z ognia trafiła na półkę bestsellerów.
12. Marta Owczarek, Bartek Skowroński – w poprzednich wcieleniach adwokat i inżynier. W lipcu 2008 roku postanowili zamienić garnitury na plecaki i wyruszyć w podróż dookoła świata. Planowali włóczyć się rok, wrócili po 888 dniach. Przejechali Azję, Wyspy Pacyfiku, Australię, Nową Zelandię i Amerykę Południową. Przemieszczali się pieszo, rowerami, skuterami a nawet samochodem, aż wreszcie doszli do wniosku, że najlepiej okrążać świat na motocyklach – i tak już zostało do końca podróży.
13. Robert 'Robb’ Maciąg – z wykształcenia – nauczyciel specjalny. Z pasji podróżnik i fotograf. Wraz z żoną Anią przejechali rowerami ponad 22 tys. kilometrów po 19 krajach. Odwiedzili m.in. Chiny, Azję Centralną, Iran, Pakistan, Indie i Azję Południowo Wschodnią. Jest autorem dwóch książek podróżniczych wydanych z serii Biblioteka Poznaj Świat oraz laureatem Travelera za podróż rowerową po Chinach. Wraz z Anią napisali kilkanaście artykułów dla różnych magazynów, m.in. dla Rowertour, Poznaj Świat i National Geographic Traveler.
14. Jacek Szymczak – reżyser, operator obrazu, fotograf, producent. Obecnie wykłada w TVN Media School i na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie. Jest uznanym autorem zdjęć do wysokobudżetowych produkcji telewizyjnych. Współpracował z Polską Agencją Fotografów Forum, jego fotografie ukazywały się w prasie ilustrowanej (Traveler, National Geographic, Kino, Film, Cinema, Kamera, Spiegel, Elle, Twój Styl, Sukces, Zwierciadło, Viva, Gala, Pani Uroda, Pozytyw, Wielki Błękit itd.). Jest również autorem zdjęć do kilkunastu form dokumentalnych oraz kilkudziesięciu reportaży dla Telewizji TVN.
15. Piotr Trybalski – dziennikarz prasowy, radiowy, telewizyjny, podróżnik, płetwonurek i fotografik. Pisał i fotografował dla m.in: Podróży, National Geographic Polska, Polityki, Wprost, Przekroju, Gazety Wyborczej, Kaleidoscope, Magazynu Górskiego, Vivy!, Poznaj Świat. Od marca 2009 r. prowadzi serwis internetowy dla podróżujących fotografów Fotograf w podróży oraz warsztaty fotografii podróżniczej.
Jest organizatorem (wraz z Markiem Tomalikiem) Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Współorganizował wyprawy o charakterze ekspedycyjnym m.in: Strzelecki Traces Expedition 2004 do Australii, Totale Sun Eclipse 2001 na Madagaskar, Tepui 2003 do Wenezueli, R1 Himalaja Expedition 2000 do Nepalu.
16. Jarosław Sępek – podróżnik i dziennikarz, autor książki W 80 dni dookoła świata (nie wyjeżdżając z Londynu), opowiadającej o pełnej przygód podróży po wielokulturowej stolicy Wielkiej Brytanii. Na małym motocyklu okrążył Australię. Afrykę przemierzył, korzystając z komunikacji publicznej. USA objechał starym krążownikiem. W Nowej Zelandii przespał w samochodzie pięć miesięcy. Pracował jako redaktor w portalu Gazeta.pl oraz reporter i zastępca redaktora naczelnego magazynu Cooltura w Londynie. Swe przygody opisuje na blogu Sępek Świata (www.sepekswiata.pl).
17. Katarzyna Gembalik – studentka Inżynierii Produkcji, miłośniczka jogi, dzięki której wyruszyła w drogę na wschód. Wraz z Mikołajem Książkiem otrzymała nagrodę publiczności Czwarty Żywioł za podróż po Pakistanie zakupioną tam ciężarówką. Sukces powtórzyła rok później w Srebrnej Górze, gdzie Czwarty Żywioł otrzymała jej prezentacja z kolejnej szalonej eskapady Sybir na trzech kołach i dalej Moskwiczem. Jest także laureatką Kolosa.