BUTY
Poradnik odzieżowy
W zależności od tego, czy wybierasz się na Saharę, czy podbój zimowej Syberii, bardzo ważnym elementem Twojej wyprawy będzie dobór odpowiedniego ubioru. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie przedstawiane produkty występują w wersjach damskich i męskich.
Drogie Panie jeśli czytacie ten artykuł to pamiętajcie, żebyście przy zakupach, wybierały produkty z linii dedykowanych dla Pań. Nie tylko są one ładniejsze (bardziej kolorowe), ale są dostosowane do waszej anatomicznej budowy czyli profilowane na biust czy talię. Warto też pamiętać, że rozmiary damskie są inne niż męskie. Bądźcie kobiece nawet w sportowych strojach.
„Ubiorem” nie jest tylko kurtka, spodnie czy polar. To także wygodne buty, skarpetki, kapelusz czy stuptuty. Większość z tych elementów w normalnym codziennym życiu jest bez znaczenia jednak w ekstremalnych warunkach może zadecydować nawet o życiu
Aby lepiej to zrozumieć przedstawię każdy z tych elementów, opiszę na co zwracać uwagę i co wybrać zależnie od tego w jakiej porze roku wybieramy się w świata. Tekst: Wojciech “GaPa” Gapiński, Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron producentów: thenorthface.com, wolfgang.pl, buff.com, berghaus.com, meind.com, fjallraven.se, polartec.com, coolmax-thermolite.com, goretex.com.
BUTY
Wybór butów jest sprawą indywidualną. Oczywiście w sklepach turystycznych aż roi się na półkach, a miły pan sprzedawca wraz z rosnącą ceną zachwala coraz to bardziej konkretne modele. Często używa przy tym dość skomplikowanych wyrazów, które mają być dowodem na wyższość droższego produktu nad tańszym. Takimi słowami kluczami są przeważnie: Vibram, ContaGrip, Gore-Tex, MFS, AgIon, Cordura, skóra licowana, DiGAfix a może jeszcze coś innego? Dokładny opis wszystkich komponentów jest tematem na kilka odrębnych artykułów, dlatego w tym przedstawię sprawę ogólnie.
Dlatego przed wizytą w sklepie dobrze zasięgnąć porady Wujka Google i zorientować się mniej więcej co znaczą powyższe hasła.
Lato:
Przy wyjazdach latem warto zwrócić uwagę by buty były lekkie i wygodne. Jeżeli jest taka potrzeba to powyżej kostki (wyjazdy w góry z chodzeniem). Lekkie buty będą mniej męczyć nogi wielogodzinnym chodzeniem i wciskaniem pedałów w samochodzie, dodatkowo gdy mają miękką podeszwę to dają lepsze czucie gazu i hamulca.
Osobiście jestem zwolennikiem bardziej naturalnych materiałów na lato, czyli proponuję ominąć membranę i popatrzeć na buty skórzane, które lepiej będą współpracować z naszymi stopami. Dobre buty nie są tanie i trzeba wyłożyć na taki zakup około 600zł i więcej. Jeżeli chcemy wybrać bardziej przyjazne budżetowi rozwiązanie, to proponuję wybrać buty wojskowe. Przykładem są skórzane desanty, Bundeswerki albo lekkie amerykańskie dżunglówki, wykonane ze skóry i materiału, które tak samo szybko schną jak przemakają. W przypadku desantowych butów z początku trzeba poświęcić trochę czasu na rozchodzenie.
Zima:
W off-rodowych wyjazdach nie trzeba używać raków czy innego wspinaczkowego sprzętu, więc celem porządnych butów jest ciepło i wygoda. But powinien być optymalnie ciepły, żeby nie podgrzewał stóp w samochodzie i nie powodował ich lodowacenia po wyjściu na zewnątrz. W zimowych butach wskazana jest membrana, która przedłuży nieprzenikanie wilgoci do wewnątrz. Mokre nogi to koniec zabawy. Osobiście zimą używam ocieplanych butów TNF Slot (pierwsze po prawej na zdjęciu poniżej) z membrana Gore-Tex. Może i są trochę za ciepłe do samochodu, jednak w wielogodzinnym spacerowaniu w śniegu lub odkopywaniu auta spisują się doskonale.
[fot. 8] Buty zimowe
Oczywiście przy eksploatacji butów należy pamiętać o ich czyszczeniu i impregnowaniu. Impregnacja ma za zadnie nie tylko odpychać wodę, ale także utrzymać elastyczność materiału. W szczególności dotyczy to skóry. Skóra przemoczona, i nasiąknięta np. solą z zimowych chodników może skrócić życie butów, ponieważ pęka na zgięciu. Do tego celu stosuje się odpowiednie środki zależnie od materiału. Impregnaty w sprayu nadają się do wszystkich materiałów, jednak bardziej trwałe pasty i woski nadają się tylko do skóry licowanej.
Przed impregnacją należy but dokładnie oczyścić z zewnątrz, a w przypadku butów z membraną należy pamiętać także o oczyszczeniu porów membrany od wewnątrz przez tzw. odsalanie. Polega ono na zalaniu butów od wewnątrz letnią wodą lub wodą z małą ilością płynu do membran. A następnie na płukaniu i wysuszeniu. Odsalanie powinno się robić raz na rok lub dwa zależnie jak dużo używamy butów.