Apteczka [video]
Dobrze wyposażona apteczka wyprawowa stanowi jeden z podstawowych elementów jaki należy zabrać wybierając się w podróż „poza utartymi szlakami”.
Należy zdać sobie sprawę, że w Europie czas przyjazdu karetki do wypadku w mieście wynosi ok. 15 minut i wydłuża się do 30 minut na drogach poza miastami (tyle przynajmniej mówi teoria). Niestety będąc na stepach Kazachstanu czy Libijskiej pustyni na przyjazd jakiegokolwiek lekarza w ogóle nie ma co liczyć. I choć nikt z podróżników (kto nie jest zawodowym lekarzem) nie stanie się medykiem tylko dlatego, że ma profesjonalną apteczkę warto zaopatrzyć się w zestaw materiałów, które w sytuacji zagrożenia życia – czy nawet zwykłego skaleczenia – mogą okazać się prawdziwym wybawieniem.
Apteczka prezentowana powyżej została skompletowana w oparciu o zestaw tzw. PSP R0 (jest to zestaw ratowniczy dedykowany policji, wojsku, straży pożarnej i jest znacznie bardziej rozbudowany niż tradycyjna apteczka samochodowa typu DIN 13164)
W skład zestawu PSP R0 wchodzi.
- opatrunek osobisty wodoodporny
- opatrunek wentylowany ACS
- gaza opatrunkowa 1 m2
- kompres opatrunkowy 9 x 9 cm
- plaster z opatrunkiem 100 x 6 cm
- plaster bez opatrunku 2 x 5 cm
- siatka opatrunkowa Codofix nr.3
- siatka opatrunkowa Codofix r.6
- opaska opatrunkowa 4 x 10 cm
- bandaż elastyczny 400 x 12 cm
- opatrunki hydrożelowe, schładzające do oparzeń
- izotermiczny koc ratunkowy
- chusta trójkątna
- prosta szyna SAM SPLINt
- kołnierz ortopedyczny dla dorosłych
- maska do sztucznego oddychania z filtrem antybakteryjnym i zastawką
- rękawiczki ochronne, ratownicze, nitrylowe, jednorazowego użytku do pracy w zagrożeniu biologicznym
- rurki ustno – gardłowe
- płyn do dezynfekcji 100 ml
- flara drogowa
- pałeczka świetlna, czerwona 12 h
- młotek z nożem do cięcia pasów
- nożyczki ratownicze
- agrafka
Ze względu na potrzeby wyprawowe zestaw został rozbudowany o:
- Termometr
- Penseta
- Preparat do odkażania skóry.
- Mały zestaw dentystyczny (z olejem goździkowym)
- Instrukcja jak udzielać pierwszej pomocy
- Latarka
- Strzykawki i igły
Dodatkowo w apteczce znajduje się sterylnie (podwójnie) zapakowany zestaw materiałów i narzędzi chirurgicznych do użycia szpitalnego i tylko przez wykwalifikowany personel medyczny. Będąc daleko od cywilizacji (w powszechnym tego słowa znaczeniu) możemy być w sytuacji gdy docieramy do szpitala z fachową opieką medyczną lecz z „ograniczoną” higieną. Zestaw, który znajduje się w prezentowanej apteczce umożliwia przeprowadzenie prostej operacji z zachowaniem możliwej sterylności.
Lekarstwa:
Wybierając się w podróż warto zaopatrzyć się w zestaw lekarstw, które pozwolą nam na leczenie prostych schorzeń mogących wystąpić na wyjeździe. Poniższa lista przedstawia przykładowe wyposażenie apteczki podróżnej.
Nazw międzynarodowych substancji leczniczych użyto w języku angielskim (pisane kursywą), ze względu na powszechność tego rodzaju nazewnictwa na świecie. Przykładowe nazwy handlowe leków (drukiem wytłuszczonym) przytoczono w celu ułatwienia korzystania z tekstu. Leki o złożonym składzie zostały przedstawione jedynie pod nazwą handlową.
- leki stosowane przez podróżującego na stałe
- środki dezynfekcyjne i opatrunkowe (woda utleniona, Altacet aluminium acetotartrate, plastry, sterylne gaziki nasączone alkoholem np. Leko, jałowe kompresy, opaski opatrunkowe, bandaże elastyczne)
- środek łagodzący oparzenia słoneczne np. Panthenol w aerozolu, Dermopanten maść lub Termcool żel)
- sól fizjologiczna w ampułkach
- leki przeciwbólowe, rozkurczowe oraz przeciwgorączkowe (np. Paracetamol paracetamol lub Ibuprom ibuprofen, No-Spa drotaverine)
- leki przeciwbiegunkowe (np. Smecta, Gastrolit, Loperamid loperamide, ew. antybiotyk)
- leki stosowane w przeziębieniu i zapaleniu gardła (np. Cholinex choline salicylate, Tantum Verde, Disophrol retard, Coldrex itp)
- lek przeciwalergiczny (np. Loratan loratadine)
- żel łagodzący skutki ukąszeń owadów (np. Fenistil dimetindene)
- lek łagodzący objawy choroby lokomocyjnej (np. Aviomarin dimenhydrinate)
- krople do oczu (przeciwbakteryjne np. Sulfacetamidum 10% HEC sulfacetamide, łagodzące podrażnienia np. Oculosan)
- maść na zakażenia skórne (np. Triderm, Tribiotic, Antivir aciclovir)
- ew. silniejszy lek przeciwbólowy (np. Ketonal forte, ketoprofen)
- ew. antybiotyk (np. Cipronex ciprofloxacin, Azimycin azithromycin, Xifaxan rifaximin) + lek regenerujący naturalną florę bakteryjną jelit np. Lactiv up
- ew. leki stosowane w profilaktyce malarii (w zależności od wskazań: Malarone atovaquone/proguanil, Lariam mefloquine, Doxycyclinum doxycycline, Arechin chloroquine, Paludrine proguanil)
- ew. leki stosowane w zapobieganiu chorobie wysokościowej (Diuramid acetazolamide)
- ew. leki przeciwko odmrożeniom (Aspirin acetylosalicylic acid, Ibuprom max ibuprofen)
- ew. preparaty multiwitaminowe
- ew. adrenalina w autostrzykawkach dla osób uczulonych na jad owadów (Fastjekt)
- inne: krem z filtrem UV, nawilżająca pomadka do ust, środki do odkażania wody.
Na koniec należy wspomnieć o najważniejszym. Cokolwiek będziemy posiadali w apteczce, będzie to przydatne tylko w takim stopniu w jakim sami będziemy w stanie z tego skorzystać. Należy mieć świadomość, że podróżowanie samochodem czy motocyklem w odległe rejony świata może być niebezpieczne. Samochód może ulec wypadkowi, można niefortunnie upaść na motocyklu, w końcu można ulec zatruciu spożywając specjały lokalnych kuchni…
Dlatego każdy kto poważnie myśli o podróżowaniu (choć nie tylko) powinien przejść kurs pierwszej pomocy. Dobry kurs daje wiedzę teoretyczną i co równie ważne, umożliwia praktyczne ćwiczenie umiejętnego niesienia pomocy.