Arctic Trucks. Zabawy na śniegu.
Gdy ten numer naszego magazynu trafia do rąk czytelników tegoroczna mizerna zima jest już wspomnieniem. Ale nadejdzie kolejna, może tym razem mroźna i pełna śniegu? Może któryś z czytelników Wyprawy4x4 zdecyduje się na budowę prawdziwego monstrum! Arctic Truck to pojazd nietypowy przyjrzyjmy się bliżej jak powstaje i jak wygląda.
Jak to się wszystko zaczęło.
Minęło 25 lat od kiedy Islandczycy zaczęli eksperymentować z jazdą po śniegu na większych oponach. Przedtem standardem było nakładanie łańcuchów w celu zwiększenia przyczepności i umożliwienia jazdy. Dawniej spuszczanie powietrza z opon dętkowych było nie praktyczne, ponieważ dętka szybko ulegała zniszczeniu. Jednak, gdy pojawiły się opony bezdętkowe i możliwość obniżania ciśnienia w oponach nadało nowy wymiar jazdy po śniegu. Przez kolejne 8-10 lat entuzjaści prowadzili eksperymenty z modyfikowaniem pojazdów. Około 16-17 lat temu szczególnie dzięki Toyocie Hilux popularność zmodyfikowanych samochodów 4×4 raptownie wzrosła. Hilux był prostym i mocnym pojazdem, który był wystarczająco lekki, aby na oponach dostępnych w tamtym czasie utrzymywać się na śniegu. Był całkiem niedrogi i bardzo niezawodny. Wczesne modyfikacje skupiały się głównie na osiągach podczas jazdy terenowej. Klientami byli głównie entuzjaści jazdy terenowej, zakłady użyteczności publicznej i rolnicy. Wraz z wzrostem popytu na takie samochody wśród innych klientów, coraz większy nacisk kładziono na zachowanie własności w normalnych warunkach.. Późnej posiadanie zmodyfikowanego pojazdu stało się dla wielu osób stylem życia. Podróżowanie przez górzyste tereny, docieranie do miejsc, które mało kto kiedykolwiek widział i możliwość przeżywania przygód jakie się z tym wiązały zaczęło pociągać coraz większą rzeszę ludzi. Obecnie w Islandii większość zmodyfikowanych pojazdów używanych jest jako podstawowy samochód rodzinny do zwykłej jazdy oraz sporadycznie do wycieczek w teren, przeprawy przez rzeki czy jazdę po lodowcu. Zapewnienie dobrych osiągów przy jeździe po szosie i w terenie stanowi główne wyzwanie. Firma Arctic Trucks specjalizuje się w oferowaniu modyfikacji, które bardzo dobrze łączą te zdawałoby się sprzeczne oczekiwania.
Po co modyfikować i tak dobry samochód?
Warunki drogowe są różne zależnie od kraju, sezonu i szerokości geograficznej. To co odpowiada jednemu rynkowi, czy grupie klientów, może nie być najlepszą kombinacją dla innych. Prezentowana Toyota Land Cruiser 120 zapewnia dobra równowagę pomiędzy osiągami podczas jazdy terenowej i szosowej. W Islandii Toyota Land Cruiser 120 to bez wątpienia najbardziej popularny pojazd typu 4×4, a ponad 60% jego użytkowników nie wprowadza żadnych modyfikacji poza instalacją akcesoriów takich jak hak holowniczy.
Jednakże Islandia oferuje ogromne możliwości jazdy terenowej, z których ludzie często korzystają zaspokajając swoją żyłkę odkrywcy. Istnieje także pewna grupa dla których podróżowanie po trudnym terenie, jakiego nie pokonałby zwykły samochód terenowy, jest związane z pracą. Konieczność radzenia sobie w surowych warunkach dalekiej północy, śnieg i głębokie rzeki zapoczątkowały na Islandii modę na nietypowe modyfikowanie pojazdów 4×4 ? zakładanie jak największych kół, które umożliwiają jazdę na bardzo niskim ciśnieniu i tym samym pełzanie po powierzchni śniegu.
Jak wiadomo, większe opony dają lepsze właściwości w terenie. Na śniegu różnica to może być tak duża, że wykracza poza wszelkie porównania. Obniżając ciśnienie powietrza do 3-5 psi, większe opony mogą umożliwić jazdę ?zwykłego? 4WD po miękkim, sypkim śniegu. Jednakże Nie wszystkie duże opony są sobie pod tym względem równe, a to czy samochód pojedzie dalej, czy nie, może zależeć też od rozmiaru kół, układu napędowego, ciężaru i jego rozmieszczenia, a przede wszystkim od umiejętności kierowcy.
Modyfikacje na opony 33 lub 35 calowe.
Przy relatywnie niewysokiej cenie najczęstszą modyfikacją Toyoty Land Cruiser 120 jest zamiana opon na 33 lub 35 calowe przy zachowaniu oryginalnych 17 calowych felg. Osiągi terenowe są wyraźnie lepsze, a różnica we własnościach jezdnych na zwykłych drogach jest bardzo niewielka. Również wsiadanie i wysiadanie z samochodu jest łatwe, a zużycie paliwa zwiększa się stosunkowo niewiele. No i oczywiście zyskuje się prężny i muskularny wygląd pojazdu.
Modyfikacje na opony 38 calowe.
Jest to modyfikacja znacznie poważniejsza. Opona 38 calowa jest nie tylko wyższa, ale też znacznie szersza. Najczęstszym wyborem są felgi o wymiarach 15×12,5 cali. Ponieważ LC120 zaprojektowana jest na felgi 17 calowe, używanie mniejszych felg wymaga modyfikacji przedniego układu hamulcowego. Do niedawna nie było dostępnych opon 38 calowe stworzonych do jazdy po śniegu lub przy mroźnej pogodzie. Obecnie dostępne są specjalnie produkowane na rynek Islandii opony AT405. Powstały one specjalnie na takie warunki, z miększej mieszanki, z otwartym i kierunkowym bieżnikiem, nieregularnie rozmieszczonymi otworami na kolce i drobnymi lamelami zapewniają doskonałą przyczepność opon na śniegu i lodzie, przy jednoczesnym niewielkim spadku własności jezdnych na suchym asfalcie.
Mimo że dużo uwagi poświęca się zachowaniu jak najniżej środka ciężkości pojazdu, jest on położony i tak znacznie wyżej niż w standardowej Toyocie Land Cruiser 120. Aby zneutralizować skutki tej zmiany, zwiększa się szerokość pojazdu oraz – przesuwając tylną oś – powiększa się o 12 cm rozstaw osi. Zapewnia to większą stabilność i komfort na nierównych drogach. Rozwiązanie takie zwiększa jednak promień skrętu nadwozia z 6,2 m do 7,5 metrów. Dodatkowo za pomocą podkładek nylonowych podnosi się nadwozie o 60 mm od ramy. Natomiast zawieszenie podnoszone jest jedynie o 40 mm. Po podniesieniu nadwozia o wspomniane 6 cm od ramy powstaje przestrzeń ponad pierwotną lokalizacją zbiornika paliwa. Modyfikując zbiornik paliwa i instalując go 4 cm wyżej, wykorzystuje się tę dodatkową przestrzeń w celu zwiększenia prześwitu pod środkową częścią pojazdu.
Każdy zmodyfikowany przez Arctic Trucks pojazd wyposażony jest w kompresor w celu ponownego napompowania opon do normalnego poziomu. Prezentowany samochód posiada aż dwa takie kompresory, umieszczone za przednim zderzakiem oraz 10 litrowy zbiornik powietrza pod podwoziem. Zbiornik sprężonego powietrza usprawnia pompowanie opon a także uruchamia 100% blokady ARB tylnej i przedniej osi. Należy zauważyć, że przy średnicy kół zwiększonej z 30 cali do 38 cali ważne jest aby obniżyć przełożenia na biegach w celu zniwelowania efektu takiego zwiększenia. Przełożenia na biegach obniża się z 1/3,91 do 1/4,88.
Dzięki takim rozwiązaniom, pojazd świetnie nadaje się do jazdy terenowej, fantastycznie prowadzi się po lodowcach i górzystych terenach Islandii. Jednocześnie nadal zachowuje się dobrze podczas jazdy po zwykłych drogach.
Koło zapasowe. Ale po co?
W przypadku złapania gumy standardowe koło zapasowe nie umożliwi powrotu z lodowca. Dodatkowo, koło o rozmiarze 38 cali jest tak olbrzymie, że praktycznie jest niemożliwe do przewożenia. Dlatego też pojazdy Arctic Trucks wyposażone są w zestaw do naprawy opon a kierowcy tych potworów muszą wiedzieć jak wykonać taką naprawę przy trzaskającym mrozie.
Modyfikacje na opony 44 calowe
Modyfikacje pojazdów Toyoty Land Cruiser 120 ponad 38 cali są rzadkie. Osiągi podczas jazdy terenowej na oponach 38 calowych są doskonałe, a zamiana na 44 cale niewiele daje w większości warunków. Za to własności jezdne na szosie są znacznie gorsze. Nie można również zapominać, że zamiana na opony 44 calowe jest bardzo kosztowna.
Polecam:
www.4x4offroads.com/at405-radial.html – dużo informacji o oponach AT405, coś wspaniałego.
www.arctictrucks.com – strona producenta opisywanego samochodu.
Text: Marcin Gerc
Foto: Arcic Trucks