AKCESORIA
Poradnik odzieżowy
W zależności od tego, czy wybierasz się na Saharę, czy podbój zimowej Syberii, bardzo ważnym elementem Twojej wyprawy będzie dobór odpowiedniego ubioru. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie przedstawiane produkty występują w wersjach damskich i męskich.
Drogie Panie jeśli czytacie ten artykuł to pamiętajcie, żebyście przy zakupach, wybierały produkty z linii dedykowanych dla Pań. Nie tylko są one ładniejsze (bardziej kolorowe), ale są dostosowane do waszej anatomicznej budowy czyli profilowane na biust czy talię. Warto też pamiętać, że rozmiary damskie są inne niż męskie. Bądźcie kobiece nawet w sportowych strojach.
„Ubiorem” nie jest tylko kurtka, spodnie czy polar. To także wygodne buty, skarpetki, kapelusz czy stuptuty. Większość z tych elementów w normalnym codziennym życiu jest bez znaczenia jednak w ekstremalnych warunkach może zadecydować nawet o życiu
Aby lepiej to zrozumieć przedstawię każdy z tych elementów, opiszę na co zwracać uwagę i co wybrać zależnie od tego w jakiej porze roku wybieramy się w świata. Tekst: Wojciech “GaPa” Gapiński, Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron producentów: thenorthface.com, wolfgang.pl, buff.com, berghaus.com, meind.com, fjallraven.se, polartec.com, coolmax-thermolite.com, goretex.com.
AKCESORIA
Kapelusz lub czapka
Zależnie od pory roku i rejonu świata warto mieć nakrycie głowy. Zimą stosujemy (do 80% ciepła ucieka przez głowę), latem natomiast powinniśmy chronić głowę przed przegrzaniem. W tym celu warto przed wyjazdem na pustynie zakupić kapelusz z dużym rondem, albo czapkę z daszkiem, która dodatkowo powinna mieć materiał chroniący kark.
W mokre rejony dżungli można zabrać kapelusz z membraną albo zwykły, ważne żeby choć trochę chronił przed deszczem. Dodatkowo kapelusz może byś wykorzystany do noszenia moskitiery na głowę, która dzięki temu będzie trzymana z dala od skóry.
Rękawiczki
Generalnie mają zimowe zastosowanie, czasem późnojesienne lub wczesnowiosenne. Używa się przeważnie różnych rękawic: skórzanych do płaszcza, cienkich materiałowych do biegania, grubych wodoodpornych na nartach. Ważne jednak by dobrać odpowiednio rozmiar. Na szczęście nie ma tu wielkiej filozofii bo rękawiczka musi po prostu dobrze leżeć na dłoni. Nie może być zbyt ciasna, bo zmniejszy przepływ krwi i będzie w niej zimno. Zbyt luźna też nie jest wskazana, bo przestrzeń będzie wychładzać dłoń. Przy wyjazdach w góry należy zabrać minimum 2 pary, a najlepiej 3 lub nawet 4. Dlaczego tak dużo? Bo rękawiczki są małe, dość tanie i potrafią się gubić lub przemoczyć. Taki nadmiar to zabezpieczenie naszych dłoni, które łatwo przecież odmrozić. Pamiętam kiedyś jak wracałem z Zawratu (zimowa wspinaczka, o poranku -25st. C, w dzień troszkę cieplej) i ta właśnie 4 para rękawic ożywiła moje palce. Po całym dniu walczenia w śniegu i lodzie przemoczyłem 2 pary rękawic, na zejściu nieprzewiewne rękawiczki były zbyt cienkie i czułem chłód czekana. Dopiero po założeniu grubych łapawic puchowych rozgrzałem dłonie i mogłem iść dalej. Dlatego polecam mieć ich więcej niż mniej:)
Szalik, chusta
Niby kolejny sprzęt zimowy i każdy wie jak ich używać. Ale poza grzaniem doskonale sprawdzą się także latem. Z chusty czy bandanki można zrobić ochronę szyi i głowy przed mocnym słońcem. Po zmoczeniu można ją wykorzystać do jeszcze lepszego schłodzenia. Najlepszym rozwiązaniem ze względów uniwersalności są teraz tzw. Buffy czyli rękaw materiałowy, z którego można zrobić kilkanaście rzeczy (od szalika po kominiarkę).
Stuptuty, ochraniacze
Stuptuty lub ochraniacze to ochrona nogawek i butów przed śniegiem, błotem lub rosą z trawy. Bardzo przydatne na off-road’owych wypadach kiedy potrzeba szybkiej ochrony. Nie dają 100% zabezpieczenia przed wodą, ale od brudu ochronią doskonale J Ważne żeby były wykonane z mocnego materiału (typu Cordura), miały dość solidny zamek do zapinania. Łącznik po but najlepiej żeby był łatwy do ewentualnej wymiany, czyli najlepszy będzie sznurek lub taśma parciana.