KURTKI i SOFT SHELLE
Poradnik odzieżowy
W zależności od tego, czy wybierasz się na Saharę, czy podbój zimowej Syberii, bardzo ważnym elementem Twojej wyprawy będzie dobór odpowiedniego ubioru. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie przedstawiane produkty występują w wersjach damskich i męskich.
Drogie Panie jeśli czytacie ten artykuł to pamiętajcie, żebyście przy zakupach, wybierały produkty z linii dedykowanych dla Pań. Nie tylko są one ładniejsze (bardziej kolorowe), ale są dostosowane do waszej anatomicznej budowy czyli profilowane na biust czy talię. Warto też pamiętać, że rozmiary damskie są inne niż męskie. Bądźcie kobiece nawet w sportowych strojach.
„Ubiorem” nie jest tylko kurtka, spodnie czy polar. To także wygodne buty, skarpetki, kapelusz czy stuptuty. Większość z tych elementów w normalnym codziennym życiu jest bez znaczenia jednak w ekstremalnych warunkach może zadecydować nawet o życiu
Aby lepiej to zrozumieć przedstawię każdy z tych elementów, opiszę na co zwracać uwagę i co wybrać zależnie od tego w jakiej porze roku wybieramy się w świata. Tekst: Wojciech “GaPa” Gapiński, Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron producentów: thenorthface.com, wolfgang.pl, buff.com, berghaus.com, meind.com, fjallraven.se, polartec.com, coolmax-thermolite.com, goretex.com.
KURTKI i SOFT SHELLE
Warstwa trzecia – zewnętrzna. To ostatnia deska ratunku, która ma zabezpieczyć przed deszczem, śniegiem i wiatrem, dobra na każdą porę roku.. Wykonana powinna być na bazie membrany, która dzięki swojej konstrukcji pozwala na wydostawanie się pary wodnej (potu) i blokuje wsiąknięcie wody do wewnątrz. Zależnie od membrany działanie jej jest oparte na właściwościach:
–fizycznych np. Gore-Tex, w którym jest ok. 1 mln porów/1cm2. Pory są na tyle duże, że cząsteczki pary wodnej się wydostają, a na tyle małe, że skutecznie blokują przedostawanie się kropli wody do wewnątrz.
–chemicznych np. Sympatex, który nie posiada, żadnych kanalików. Działanie oparte jest na połączeniu dwóch materiałów: poliestru i polietylenu. Poliester odpycha wodę, a polietylen ją wchłania. Tak dobrany skład pozwala na wyciągnięcie pary wodnej z wewnątrz i zatrzymanie kropel wody na zewnątrz.
W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe materiały, które dostały miano miękkiej bariery. Soft shelle to połączenie polaru z kurtką membranową. Mają za zadanie przede wszystkim chronić przed wiatrem i lekko przed deszczem. Lekko ponieważ nie mają określonych parametrów wodoodporności. Najbardziej znanymi materiałami to WindStopper Soft Shell (Gore-Tex pierwszej generacji) i Windblock (specjalnie tkany polar). Są najbardziej znane ponieważ, to one są prekursorami, jednak niegdyś nie były tak miłe i elastyczne, ja teraz obecne materiały soft shellowe. Docenia je coraz więcej osób ponieważ są w przystępnej cenie i wystarczające pod względem parametrów do używania na co dzień w mieście. Są przyjemniejsze w dotyku i wygodne w noszeniu. Soft Shell nie zastąpi jednak dobrej kurtki.
[fot. 5] Przykłady kurtek z Soft Shell’u
Kurtka – typowa membranowa ochrona, może być noszona sama latem lub z polarem w zimie. Doskonale sprawdza się w mieście i w górach. Trudno znaleźć dla niej zastępstwo. Jest nieodzowna podczas dłuższego wyjazdu.
W sklepie można znaleźć wiele odmian wszelkiego typu TEX-ów, jednak na chwilę obecną najbardziej znaną jest Gore-Tex, który może jest drogi, ale wart swojej ceny, bo odwdzięcza się żywotnością membrany. Tanie membrany często kruszeją i zaczynają przemakać w czasie deszczu. Jeżeli chcesz wydać mniej to możesz kupić wojskową kurtkę z demobilu, która wykonana będzie z membrany Goretexowej i posłuży jeszcze kilka lat. Natomiast chcąc kupić nową kurtkę w rozsądnej cenie to warto zainteresować się kurtkami, które mają membranę: HyVent czy Dermizax.
[fot. 6] Przykłady kurtek membranowych