POLARY, SWETRY PUCHOWE
Poradnik odzieżowy
W zależności od tego, czy wybierasz się na Saharę, czy podbój zimowej Syberii, bardzo ważnym elementem Twojej wyprawy będzie dobór odpowiedniego ubioru. Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie przedstawiane produkty występują w wersjach damskich i męskich.
Drogie Panie jeśli czytacie ten artykuł to pamiętajcie, żebyście przy zakupach, wybierały produkty z linii dedykowanych dla Pań. Nie tylko są one ładniejsze (bardziej kolorowe), ale są dostosowane do waszej anatomicznej budowy czyli profilowane na biust czy talię. Warto też pamiętać, że rozmiary damskie są inne niż męskie. Bądźcie kobiece nawet w sportowych strojach.
„Ubiorem” nie jest tylko kurtka, spodnie czy polar. To także wygodne buty, skarpetki, kapelusz czy stuptuty. Większość z tych elementów w normalnym codziennym życiu jest bez znaczenia jednak w ekstremalnych warunkach może zadecydować nawet o życiu
Aby lepiej to zrozumieć przedstawię każdy z tych elementów, opiszę na co zwracać uwagę i co wybrać zależnie od tego w jakiej porze roku wybieramy się w świata.
Tekst: Wojciech “GaPa” Gapiński, Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze stron producentów: thenorthface.com, wolfgang.pl, buff.com, berghaus.com, meind.com, fjallraven.se, polartec.com, coolmax-thermolite.com, goretex.com.
Druga warstwa to wszelkiego typu „docieplacze” zakładane na warstwę pierwszą. Taki docieplacz to dobrze już wszystkim znane:
Polary – polar to włókno, obrobione na specjalnych maszynach do tkania. Swoją popularność zawdzięcza miękkości, ogromnej kolorystyce i przystępnej cenie. A cała filozofia to tkanie pojedynczej nitki, która przy znikomej grubości potrafi się ciągnąć przez 40km. Dzięki temu uzyskujemy różne grubości, czyli materiał o różnych zdolnościach do grzania. Oznaczenia 100, 200 czy 300 to oznaczenie gramatury materiału. Jednak rozwój technologii też pozwolił na gęstsze tkanie i uzyskanie cieplejszego materiału, który wyparł z rynku polary o grubości 300 np. Polartec ThermalPro 200 dorównuje właściwościom Polartecowi 300.
[fot. 2] Przekrój materiału Polartec
Swetry puchowe – to następcy polarów, jednak mniej popularne. Brak popularności wynika w dużej mierze z ceny, która jest dwukrotnie wyższa od markowego polaru. Drugie to mniejsza uniwersalność, która skraca okres użytkowania tylko do zimy. Kurtki, bo na dobrą sprawę nazwa sweter jest bardzo umowna, mają wypełnienie takie samo jak śpiwory. Zależnie od modelu i potrzeb możemy wybrać wypełnienie z puchowe gęsie lub tańsze kacze, albo bardziej odporne na atmosferyczne warunki wypełnienie syntetyczne. Polar będzie doskonałym wyborem dla każdego. Dla osób uprawiających narciarstwo lub zimową turystykę kwalifikowaną (wspinaczka, skitury lub rakiety) proponuję zapoznać się ze swetrami puchowymi ponieważ szybko docenią ciepło płynące z niewielkiej objętości tego pakunku.
[fot. 3] Swetry puchowe